Wednesday, March 05, 2014

Laundry Powder ~ handmade by me

I wanted to make laundry powder. I did some research on Pinterest

There are many recipes to choose from

I found common ingredients listed in most recipes

I wanted to make a large quantity. This recipe makes approx 3.6kg

Here's what I used to make laundry powder ~

6 bars soap

6 cups borax or garden friendly, use 6 cups of bi carb soda (next time I'll use bi carb soda)

6 cups lectric washing soda

Optional, 6 tbsp lavender oil (water soluble) 

Chop soap into smallish chunks

Place in food processor to finely grate the soap

Pour into large mixing bowl (or container to store laundry powder)

Add borax or bi carb soda. Mix well

Add lectric washing soda. Mix again

If you would like a subtle fragrance in your laundry powder 

Add Lavender oil, or Eucalyptus oil, or Tea Tree oil (anti-bacterial) 

~ ~ ~

To use ~ add 2 tablespoons of laundry powder per large load

~ ~ ~

I couldn't find Sunlight soap at the supermarket, so I purchased home brand (no name) soap

Borax is a multi-purpose cleaner, deodoriser, disinfectant, and stain remover. It is a naturally occurring mineral substance however, on the container it states 'caution - keep out of reach of children'

Bi carb soda is a non-toxic (garden friendly) product - deodoriser, and stain remover

Lectric washing soda is a multi-purpose cleaner, and stain remover. It is a natural product (no phosphates or dyes, environmentally friendly) however, on the packaging it states 'warning - keep out of reach of children' 

~ ~ ~

I have been using the laundry powder for 6 weeks. The clothes are clean with no soapy residue. I have used less than 1/2 of the amount I originally made. For our family of 5 doing approx 2 loads of washing (front load washing machine) each day it should last us approx 14 weeks. Great value! 

I added lavender oil when making the laundry powder and forgot to factor it into the costing

Handmade - $12.70 for 3.6kg of laundry powder
Store bought - $21.50 for 4kg of Cold Power brand

A saving of approx $1.80 per kg for handmade 

Enjoy making your own!

My shop ~